Ramazan kuzularına... [20 Temmuz 2012 Cuma]Kuzular, ot ve annelerinin sütü için meler... Ramazan kuzuları ise güzellikleri öğrenmek için... Yani, her ikisi de “beslenmek” ister, öyle değil mi?
 


Allahü teala sayısız insan yaratmıştır. İnsanların on katından fazla cin... İnsan ve cinlerin toplamının on katından fazla şeytan... Ve bu üçünün on katından fazla da melek yaratmıştır.
Her meleğin, bildiğimiz veya bilmediğimiz vazifeleri vardır. Öğrendiğimiz şu ki; meleklerin pek çoğu Rahmet melekleridir... Bu melekler insanları, şeytan ve cinlerin verebileceği bazı zararlardan korurlar.
 


Rahmet, ne demektir biliyor musun güzel kuzu?
Rahmet; merhamet demek, acıyıp şefkat göstermek, esirgemek ve ihsan etmek, demek...
İyi bir şeyler yapmayı, güzel bir söz söylemeyi hatırlatmak... Olabilecek bazı kötülüklerden sakınmayı hissettirmek... Diğerlerinin fısıldayıp durduğu olumsuzluk ve yanlışları bastıracak güzel telkinlerde bulunmak ve benzerleri de rahmet midir?
Elbette rahmettir, değil mi?
Rahmet melekleri iyi ki vardırlar! Onlar, hayatımız boyunca yardımcımızdırlar. Ve elbette, bizim en yakınlarımızdan sayılırlar...
 


Fakat çok önemli bir nokta var: Su dolan şişeden havanın çıktığı gibi; rahmet meleklerinin de bulunamayacakları ortamlar vardır. Bu onların ellerinde değildir, çünkü yaratılışları böyledir.
Onlar, gusül abdesti alması gerekenlerin bulunduğu yere giremezler... Köpek bulunan evlere de giremezler... Bir de, insan resmi bulunan odalara giremezler.

İnsan resmi denince her şey bunun içine girer. Duvara yapıştırılmış posterler de, dedemizin veya bir başka sevdiğimizin fotoğrafı da...


Büyükler bu konuya çok dikkat etmişler. Dünya ve ahiret hayatlarının mimarı, sevgili hocalarının bile resimlerini duvarlarına asmamışlardır. Biz de büyüklerimizi örnek almalıyız. Rahmet meleklerinin bizden uzaklaşmasını istemiyorsak, bunlara dikkat etmeliyiz.
Hoşlandığımız resimleri, albümlerde veya yapıştırdığımız defterlerimizde tutmalıyız...


Stop
Muammer Erkul
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
20 Temmuz 2012 Cuma


 


HEADER

H.Seçkin28-07-2012 08:34#3
Ne güzel bilgiler bunlar :)
Elbette kendimizden uzaklaştırmak istemeyiz o güzel varlıkları.
Ramazanın "keçisi" değil "kuzusu" olmak... Ve böyle güzel gıdalarla beslenip,
o enerjiyle çimenler üstünde zıp zıp koşmak ne güzel :)
Çok teşekkür ediyoruz abiciğim bu güzeller güzeli bilgiler için.
Hayırlı Ramazanlar diliyorum
başta Muammer abimiz ve Sevgi Ailemiz olmak üzere, herkese...
Hicran Seçkin
Alıntı
M.Selim25-07-2012 10:41#2
Ben de bir kuzuyum :)
Halam okuyor, ben dinliyorum.

M.Selim
Alıntı
esk.ayşe20-07-2012 09:37#1
Teşekkür ediyoruz.
Ramazan ayı içinde bu güzeliğin devamını bekleriz.
Yazıyı okuyacağım çok KUZU var çook...

esk.ayşe
Alıntı

Yorum ekle

Yorumlarla ilgili bilgilendirmeyi göster


Güvenlik kodu


Yenile