Bir lira için mi bu katliam? [13 Temmuz 2012 Cuma]


Küçük çocuğunuz var mı veya benim gibi çocuk kitaplarına meraklı mısınız? Büyük kitapçıların veya kitap bölümü olan mağazaların "çocuk kitapları" rafları başında uzun zamanlar geçirir misiniz ve sıkça çocuk kitabı satın alır mısınız?
Bunlar hem benim özel meraklarımdandır ve hem de bu konunun çok önemli olduğuna bütün kalbimle inanırım. Bir apartmanın temeliyle zemin katları, bir merdivenin ilk basamakları ne ise; çocukların ilk yılları o derece önemlidir. Hele ki önlerine koyduğumuz ve "basit sandığımız" o az sayfalı, iri harfli, bol renkli, çeşit çeşit kitaplar...

Size bir aşikâr "sır" vereyim mi?
Yarın çok çetin hesaplar verecek bazı yayıncılar... Ve gördüklerini umursamayan, yayıncıları bir şeylere zorlamayan okuyucular, çok terleyecekler. Yani ben, yani sen ve sen de ve kulak deliği üzerine oturmaya alışmış olan her birimiz!
 


Yıllar yılı, şu iki temel "cinayetin" görgü tanığıyım: Çocuk yayıncıları, ya ucuz olsun diye, çoğu kırk elli yıllık yabancı kitapları ama "aynen basmak şartı" ile satın alıyorlar... Veya tecrübesiz ressamlara "ucuz" resimler çizdiriyorlar...
Bu iki "ucuz olsun" düşüncesi öyle ucuz bir hesaptır ki, öğrenince şaşıracaksınız: Misal olarak; yirmi lira verdiğiniz bir kitaptaki pay, ancak elli kuruş filandır. Fakat bu cimriliğin çocuklarımızın temeline vereceği zarara örnek; herhangi bir depremde ilk yıkılıverecek binalardır!
Bir lira için mi bu katliam, yoksa başka sebebi mi var? Ahh bir anlatabilseydim bu derdimi size!
 


Renkleri, hayvanları, vasıtaları öğreten kitaplar var raflarda. Çocukları getirip "seç bakalım" diyoruz: İtfaiye arabası; üzerinde, bir Amerikan eyaletindeki teşkilatın adı... Ambulans ve hasta bakıcı, Kızılhaç'tan... Manzaranın ufkunda kilise silüeti... Şimdi de parmağımızı bir resmin üzerine koyarak; "Domuzcuk ne renk yavrum?" diyoruz, hem de çocuğumuz "Peembeee!" desin diye...
Yahu bu ülkede, acaba kaç kişi biliyor "domuzluğun" ne renk olduğunu?..
Veya neden bilmek zorunda?


Stop
Muammer Erkul
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
13 Temmuz 2012 Cuma 


HEADER

kamil28-07-2012 08:32#7
Bir lira için değil muhakkak ki bu katliam, başka sebepleri de olmalı...
Kamil
Alıntı
Gölçiçeği19-07-2012 19:42#6
Allah razı olsun.
Sesimiz oldunuz yine...

Gölçiçeği
Alıntı
Ayşe17-07-2012 05:48#5
Gerçekten katliam. Büyüklerimiz ''domuz' kelimesini söylemenin evden kırk gün bereketini kaçırır derdi. Şimdi ise bizim Avrupa'dan hiç bir ayrılığımız kalmasın diye çalışılıyor. Bilinçli insanlarımız bilinçli yazarlarımızdan tepki olmasa ne olur halimiz. Bizim sesimizin daha çok çıkması lazım ki bunlara fırsat vermeyelim.

AYŞE
Alıntı
İlirya Seven16-07-2012 16:02#4
Yeni gördüm yazını, evet cahildik ve yanlış kitaplar da okuduk ama çocuklarım şanslıydı çünkü doğru adreslerde aradık güzel kalem ve kelam sahiplerini. Bir çoğunuzu sadece okuyarak değil, görerek, ellerini öperek, boyunlarına sarılarak sevdiler. Ehhh bahsettiğin sektörde bunca pisliğin olduğu bir yerde domuzcukların olması normal değil mi?

İLİRYA SEVEN
Alıntı
H.SEÇKİN15-07-2012 12:13#3
Bahsettiğin o kitaplardan neredeyse hepimizin evinde var abiciğim. Ama o kitapların hazırlanışından haberimiz yok. Çocuklarımızı elbette düşünüyoruz ve "en ehven" olanları alıyoruz. Ama düşünmemiz, gayretimiz işte bundan ibaret. O kitapları uzaylılar yazdı ve bastı sanıyoruz. Önümüze konanı yemek misali iktifa etmeye çabalıyoruz. Bu konuda tuhaf ve iflah olmaz bir aymazlığın içindeyiz maalesef...

HİCRAN SEÇKİN
Alıntı
fatih14-07-2012 09:25#2
Muammer bey, gerçekten çocukluğumuzdan itibaren hayatımızdan çalmaya başlayan bir sistem var, biz çok şükür "Türkiye Çocuk"larındanı z. Bundandır ki, emsallerimize nazaran biz böyle kalleşçe yapılan dezenformasyonl ardan fazla etkilenmedik fakat etkileşim içinde olan birçok arkadaşımızın insaniyetsizliğ inden etkilendik ve bunun kavgasını bir iç çekişme olarak şu günlere kadar yaşadık. Sadece bu kadar bile zarar verse bu açıdan bile büyük bir zarar. Biz ecdadımızı kendi torunlarının sövmelerine karşı savunmak zorunda kaldık! Anlayabilene ne acı! Emin olun orman kanunları daha adil, fakat orda da geçerli olduğu gibi düşmanını sezemezsen yemi olursun! Ben daha geçen bir konuşmada aynen şunu söyledim: "Yahu Allah aşkına, bu ilkokul kitaplarında "hayat bilgisi" adına şu sıralar neler öğretiliyor? Çünkü benim o yaşta hiç bilmediğim herşeyi biliyorlar! Emin olun sadece tv ve internet değil "es kaza" okunan birçok kitapta şu an kirli ve çocuklarımızı oyuncağa çevirmekte çok ustaca üslupa sahip! Yazık!
FATİH
Alıntı
Muammer Erkul13-07-2012 22:48#1
..beklemem zaten
..ve zaten pek kimse de böyle domuzlu yazılara yorum yapmaz;
Çünkü (aman haa) domuz kelimesi insanların parmaklarına filan bulaşır!

Domuz kelimesi bulaşan parmaklar sabunla temizlenir, ama üç-beş yaşındaki sabilerin, masum çocukların dimağlarına bulaşan domuzluğun nasıl temizlenebilece ğini hesap etmez çoğu kimse.
Yani bu çocukların üzerinden kaçan zamanı ve yani memleketin geleceğinden kayan zemini görmez ya da görmezden gelirler...

Beklemem dedim ya çünkü bilirim kimse çocuk filan görmemiştir hiç büyük marketlerin kitap reyonlarında.

Ey insanlar;
Bu çocuklar zehir yerken nasıl bal verecekler; bu sorunun cevabı neden kimsenin aklına gelmez?
Neden bu konuyu konuşursak dilimizin, bu konuya dokunursak elimizin, bu konuya bakarsan gözümüzün, bu konuyu düşünürsek aklımızın kirleneceğini zannederiz de;
..pembeyi domuzdan, ambulansı Kızılhaç'tan öğrenmeye terk ettiğimiz çocuklarımıza hiiiiç bir şey olmayacağını vehmederiz?

Benim yorumum burada bitti.

Bu yorumu ise, bu yazıyı okumamış gibi yapacak, bu konuyu hatırlamamış gibi davranacak ve zaten yorum filan yazmayacak olanlar adına yazmıştım!

Sevgiler selamlar
M:)
Alıntı

Yorum ekle

Yorumlarla ilgili bilgilendirmeyi göster


Güvenlik kodu


Yenile